Privát No. 25 Tatranská Lomnica - Vysoké Tatry
ubytovanie na súkromí

_Príroda

Vysoké Tatry

Národný park TANAP a Vysoké Tatry sa rozprestierajú na relatívne malom území. Vysoké Tatry so svojim hrebeňom dlhým len 26 km a 32 dolinami patria k najmenším veľhorám sveta. O to viac lákajú svojou hustou koncentráciou prírodných krás na malej ploche. Za svoj ostrý, skalnatý a členitý tvar vďačia Vysoké Tatry ľadovcom, ktoré ich modelovali pred mnohými tisícročiami. Nájdeme tu charakteristické morény, skalné prahy, terasy, či mohutné rázsochy. Pri pohľade z podhoria zaujmú štíty a rázsochy (24 je vyšších ako 2 500 m.n.m.) na južných svahoch, striedané hlbokými a úzkymi ľadovcovými dolinami. Ako pozostatok po ľadovcoch sa tu nachádza niekoľko desiatok plies s kryštáľovo čistou vodou a tiež niekoľko vodopádov. Flóra je chudobnejšia na druhy, ale dobre prispôsobená drsným podmienkam. Zo živočíchov sú najzaujímavejšie kamzíky, svište, medvede a množstvo ďalších druhov. Stačí len vykročiť a začať objavovať tento nádherný svet drsnej, ale krásnej prírody.

Belianske Tatry

Belianske Tatry tvoria východnú hranicu Vysokých Tatier. Pohorie tvorí výrazný 14 km dlhý vápencový hrebeň, ktorý sa masívu Vysokých Tatier dotýka v turisticky sprístupnenom Kopskom sedle. Pohorie má v porovnaní s Vysokými Tatrami úplne odlišný ráz. Nenájdeme tu žiadne morény, skalné prahy, terasy, či rázsochy. Vaše zmysly naopak budú očarené krásou vápencových a dolomitových stien so strmými trávnatými svahmi a bohatou vegetáciou. Najvyšší vrchol Havran (2151,5 m) je podobne ako ostatné vrcholy turisticky nesprístupnený. Pohorie je významnou krasovou oblasťou. Z množstva jaskýň je turisticky sprístupnená Belianska jaskyňa nad osadou Tatranská Kotlina. Z tejto osady vedie chodník aj k jedinej horskej chate v Belianskych Tatrách, chate Plesnivec. Pohorie nezdobí žiadne pleso, no napriek tomu je považované za najkrajšiu a prírodne najbohatšiu časť Tatier. Výživné vápenaté pôdy tu na rozdiel od Vysokých Tatier ponúkajú oveľa rozmanitejšiu kvetenu. Typickým tunajším kvetom je plesnivec. Prvými návštevníkmi pohoria boli pravdepodobne pastieri oviec. Pred storočiami sa v tejto oblasti pálilo drevené uhlie a dolovali sa medené a iné rudy. Prístup na veľkú časť územia Belianskych Tatier je od r. 1978 Správou TANAPu uzavretý, z dôvodu ochrany vzácnych druhov flóry a fauny. Turisticky sprístupnené sú iba okrajové doliny Zadné Meďodoly, Predné Meďodoly a Dolina Siedmich prameňov a jednosmerný náučný chodník Monkovou dolinou. Ich návštevu však rozhodne nebude ľutovať žiaden milovník prírody.

Západné Tatry - Roháče

Západné Tatry su častokrát považované "iba za predhorie, alebo prívesok" Vysokých Tatier, ale nie je tomu tak. Práve naopak, pre mnoho znalých turistov sú dokonca zaujímavejšie svojou nezameniteľnou scenériou, prívetivejším počasím a pokojom oproti Vysokým Tatrám.

Západné Tatry sú ohraničené na západe Hutianskym sedlom a na východe od Vysokých Tatier Ľaliovým sedlom. Dĺžka hlavného hrebeňa je 37,6 km a je orientovaný v smere východ – západ, pritom jeho časťou prechádza hranica s Poľskom. Z neho severo – južným smerom vybiehajú rázsochy. Šesť bočných rázsoch, ktoré vybiehajú na juh, oddeľujú Jaloveckú, Žiarsku, Račkovú, Jamnickú, Kamenistú a Tichú dolinu. K severu vybiehajú rázsochy, ktoré oddeľujú na našom území dolinu Studeného potoka. Hlavné končiare Západných Tatier nie sú v hlavnom hrebeni, ale v rázsochách, pričom severné rázsochy sú podstatne nižšie ako južné. V Západných Tatrách nájdete nepreberné množstvo trás na nenáročné prechádzky vhodné pre rodiny s deťmi, až po stredne ťažké a ťažké celodenné túry, ktoré sa dajú spájať do viacdenných trekov s možnosťou nocľahu na niekoľkých chatách, alebo turistických útulkoch a kolibách.

Slovenský Raj

Národný park Slovenský Raj je skutočným rajom turistov. Málokde nájdu na tak malom priestore udivujúco romantickú krajinu - planiny, priepasti, kaňony, rokliny, náhorné plošiny, jaskyne, vodopády. Slovenský raj je územím výnimočných prírodných krás, vzácnej flóry a fauny. Nadmorská výška nie je veľká (500-1270 m ). Geologicky prevládajú biele vápence, miestami i dolomity druhohôr. Pešie trasy dolinami a tiesňavami sú nesmierne atraktívne. Medzi jedinečné zážitky patrí splav rieky Hornád v mieste, kde rieka vyhĺbila kaňon nazývaný Prielom Hornádu. Divý tok Hornádu lemujú skalné steny spadajúce priamo do vody a zvládnutie plavidla si vyžaduje veľkú vodácku zručnosť. Slovenský raj je bohatý na jaskyne a priepasti - má ich skoro dve stovky, z ktorých je sprístupnená len Dobšinská ľadová jaskyňa. Ťažká prístupnosť ostatných umožnila zachovanie prírodných hodnôt v takmer neporušenej podobe až do dnešných dní. A práve táto skutočnosť láka v letnom období k návšteve najviac turistov. Označené turistické cesty sú vhodné najmä pre vyznavačov náročnejšej horskej turistiky. Drevené lávky, dlhé rebríky či stúpačky sú veľmi často jediným možným spôsobom, ako pokračovať ďalej v ceste. Nie všetky turistické trasy sú ale tak náročné. Vybrať si možno i z trás kratších a nenáročnejších, vhodných k prechádzkam a oddychu v prírode.

©2007 Mariana Poševková & Stano Dubik